تبلیغات
اطلاعات و فناوری های روز کامپیوتر - فن‌آوری اطلاعات در 50 سال آینده
 
اطلاعات و فناوری های روز کامپیوتر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : توحید ابراهیمی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فن‌آوری اطلاعات در 50 سال آینده
به طوری که در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی که از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تکامل سازمان را فرا راه خود قرار می‌دهد. فناوری و اطلاعات به منظور تسهیل زندگی با نگهداری اطلاعات، مدیریت و توسعه كاربردی در سایه سرعت دقت و امنیت فراهم می‌كند.


به طور کلی با پدید آمدن این رشته ، رشته کامپیوتر با تحولی عظیم روبرو شد. پس از دردسترس قرارگرفتن کامپیوتر درسال ۱۹۵۰ میلادی، اولین کاربرد علمی که کامپیوتر در آن استفاده شد ،انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درسال ۱۹۵۱ بود . درسال ۱۹۶۰ با حضور کامپیوتر بزرگ (Main Frame) ایده توسعه پایگاه‌های اطلاعاتی متمرکز اطلاعات و مفهوم انفورماتیک شکل گرفت و کاربردآن درحوزه مدیریت اطلاعات طرفداران بیشتری پیدا کرد.

این ایده درسال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ بصورت استفاده از سیستم‌های خبره وکمک به تصمیم گیری شکل قوی تری به خود گرفت. با رشد روزافزون شبکه‌های کامپیوتری و قدرت ارسال اطلاعات علاوه بر صدا، ازطریق شبکه‌های مخابراتی دردهه ۱۹۸۰ گستره کاربردهای انفورماتیک ازطریق شبکه رو به فزونی گذاشت.


در آینده، دیگر واژه فناوری اطلاعات به تنهایی معنی نخواهد داشت ،چرا كه باهمگرایی این رشته با علومی نظیر نانو تكنولوژی و بیوتكنولوژی شاهد دنیایی متفاوت با باورهایمان ،خواهیم بود. مشاركت فزاینده نانو و بیو تكنولوژی به نوبه خود ژرفای بیشتری به ابعاد قابل تصور تعامل با ICT خواهد داد.


از دیدگاهی دیگر نانوفناوری علم پیوند ‌دهنده دنیای امروز با آینده خوانده می‌شود، چرا كه در حال حاضر این حوزه محور ابداعات و اختراعات علمی روز دنیا قرار گرفته است یعنی همان نقشی كه ۱۵۰ سال پیش برق و الكتریسیته ایجاد كرده بود را ایفا می‌كند.ین واقعیت می‎تواند در پیوند با دیگر علوم دیگر نظیر بیوتكنولوژی نمود بیشتری داشته باشد.


نانو فناوری علم مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای كنترل آنها است. این جمله ساده‌ترین تعریفی است كه می‌توان از علم نانو ارائه داد. اما هدف اصلی اكثر تحقیقات نانوفناوری شكل‌دهی تركیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است و درحال‌حاضر در همه حوزه‌های علمی ازجمله الكترونیك، ژنتیك، زیست‌شناسی، كشاورزی و حتی در مطالعات انرژی به صورت گسترده‌ای به‌كار برده می‌شود.


واژه بیوتكنولوژی (زیست فناوری) نخستین بار در سال ۱۹۱۹ توسط Karl Ereky به مفهوم كاربرد علوم زیستی و اثر متقابل آن ها در فناوری های ساخت بشر به كار برده شد. به طور كلی هر گونه فعالیت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصـــولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طریق تغییر ژنتیكی آنها در سطـح مولكـولی، در حوزه بیوتكنولوژی قرار می‌گیرد.

برای بسیاری همواره این پرسش مطرح بوده است كه با توجه به پیشرفت و گسترش بسیار سریع فناوری اطلاعات و زیرساخت‎های ارتباطی ،وضعیت این فناوری در سال‎های آینده چگونه خواهد بود؟ تاكنون گمانه‎های گوناگونی در این خصوص مطرح شده است و هر یك بخشی از این تصویر آینده را ترسیم كرده‎اند، كه به ذكر مواردی از آن می‌پردازیم:

• همدم با روبات‌های متحرك

کارشناسان و محققان هوش مصنوعی معتقدند در آینده روباتی به بازار خواهد آمد که به عنوان همدم می‌توان او را انتخاب کرد. در واقع روبات‌ها به دستگاه‌هایی بسیار مشابه انسان‌های امروزی تبدیل خواهند شد که احساس هم دارند. این روبات‌ها به عنوان دوست، یاری‌رسان و همدم در نظر گرفته خواهند شد. به طور كلی ربات‌ها جایگزینی برای انسان در زمینه‌‌های كسب و كار و پزشكی خواهد شد.

• بدن مجازی

تا سال ۲۰۵۰ علوم پزشکی به دلیل نقشه‌برداری از اعضای هر انسان به صورت شخصی خواهد شد یعنی علم پزشکی برای هر فرد تصمیم می‌گیرد و دارو می‌سازد و هر یک از انسان‌ها صاحب یک «من برتر مجازی» خواهند شد که وزن، رژیم غذایی و پارامترهای سلامتی دیگر را کنترل خواهد کرد. همچنین علم پزشکی روی ژن‌های خاص و بیماری‌های آینده متمرکز می‌شود و هر فرد یک نقشه ژنتیکی خواهد داشت و طبق آن درمان خواهد شد.همچنین براساس تغییرات پزشکی، پیش‌بینی می‌شود که پوکی استخوان که یک بیماری رایج امروزی است، کاهش خواهد یافت و هیچ کس از استخوان درد و کمردرد رنج نخواهد کشید.از این رو دهه‌های بعدی پیر شدن جمعیت جهان بروز خواهد کرد.• آلودگی هوا از بین خواهد رفت


با نگاهی خوش‌بینانه به آینده به علت، تاثیر گازهای گلخانه‌ای که ناشی از سوزاندن سوخت فسیلی است، بشر از انرژی فوزیونی استفاده خواهد کرد که بهتر و ارزان‌تر خواهد بود. اتومبیل‌ها از سوخت‌های بدون آلوده‌کننده که هیدروژنی هستند و از راکتورهای فوزیونی به دست می‌آید، استفاده خواهند کرد. لذا آلودگی هوا تا سال ۲۰۵۰ از بین خواهد رفت. این در حالیست كه اگر اوضاع بر همین روند آلودگی پیش رود زندگی بشر با مشكلات بسیار جدی مواجه خواهد شد.


• تشخیص بیماری

تشخیص صحیح ،کمک به درمان درست است . یکی از بزرگترین دست آوردهای بشر در زمینه پزشکی در ۵۰ سال گذشته توسعه روشهای تشخیصی و آزمایشگاهی برای بررسی مواد بیولوژیک انسان، تشخیص میکرب ها و انواع روش های تصویر برداری پیشرفته از اندام ها جهت تشخیص اسیب ها و کمک به پزشک جهت درمان است. در حالیكه اكنون با آزمایش‌های پیچیده ازDNA افراهد پی به بیماری‌ها و ناتوانی‌ها می‌برند.


• درمان


روش‌های نوین درمانی با توسعه روش‌های نوین تولید انواع داروهای جدید نو ترکیب که در واقع به تقلید از فراورده‌های تولیدی در بدن انسان می‌باشند و به روش‌های بیونکنولوژی و مهندسی ژنتیک تهیه شده‌اند ،احولی را در درمان بیماری‌های مختلف ایجاد نموده‌اند. توسعه روش‌های ژن درمانی، ایمنی درمانی، خاموش کردن ژن‌ها، اصلاح ژنتیکی ژن‌های معیوب، استفاده از سلول‌های بنیادی ، مهندسی بافت و ارگان و شبیه‌سازی درمانی در مراحل تحقیقاتی می‌باشند و در دهه‌های آینده به مراحل توسعه یافته کاربردی خواهند رسید.‌


• اینترنت بی سیم جهانی

امروزه G۳، G۴ و وایمکس همگی به فناوری ارتباط دست خواهند یافت که اینترنت بی سیم جهانی نام گرفته است. کاربران با استفاده از این فناوری می توانند در هر زمان و مکانی آنلاین باقی بمانند. داشتن چنین امکانی مستلزم امکان ارتباط کامل میان هر دو ابزار الکترونیکی در هر زمان و مکانی است.

• سلول های خورشیدی ارزان قیمت


قیمت سلول‌های خورشیدی در حال کاهش است و در کمتر از ۱۰ سال ، قیمت آن با قیمت انرژی الکتریکی برابری خواهد کرد. در عین حال در آینده یی نه چندان دور سلول‌های خورشیدی به قسمتی لاینفک از ساختمان‌های مسکونی و اداری تبدیل خواهد شد. در این صورت یک خانه مسکونی می تواند میزان قابل توجهی از انرژی خود را تامین کند. كما اینكه در بعضی كشورهای توسعه یافته استفاده از انرژی خورشیدی امری رایج می‌باشد.

• فناوری جست وجوی رایانه یی بر پایه موقعیت

به زودی می توان به جای کلیک کردن روی مرورگرها از منزل خارج شد، تلفن همراه را به سوی موضوع مورد نظر برای مثال یک ساختمان اداری نشانه گرفته و کلیک کرد و سپس تمامی اطلاعات مورد نیاز درباره موضوع را به دست آورد. به بیانی دیگر به زودی در کنار سرورهای اینترنتی، سرورهایی برای مختصات جغرافیایی و مکان‌های مختلف ارائه خواهد شد.

• تلویزیون و چاپگرهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی می توانند هر طرح و نقشی را در قالب سه بعدی آن چاپ کنند. با ایجاد طراحی جدید و خلاقانه، افراد خواهند توانست این طرح‌ها را مشابه یک ماکت سه بعدی چاپ کرده و مورد استفاده قرار دهند. همچنین تلویزیون‌ها و پردازش‌گرهای سه بعدی جزئی از زندگی روزمره خواهند شد.


• شبیه سازی درمانی


در واقع ایده کلی که در پس فناوری شبیه سازی نهفته است، رشد دادن اندام هایی است که بتوانند جایگزین اندام های آسیب دیده بدن شوند، به گونه یی که بدن امکان باز پس زدن آن را نداشته باشد. در این صورت اندام های سرطانی یا آسیب دیده را می توان بدون بروز کوچک ترین مشکلی توسط اندام های مشابه و سالم جایگزین کرد.


• اقتصاد هیدروژنی


به جای صادرات و واردات محصولات نفتی در کشورهای مختلف، انسان می تواند آب را به هیدروژن تبدیل کرده و از آن به عنوان سوخت استفاده کند. در این صورت تنها محصولی که در اثر سوخت هیدروژن به دست خواهد آمد، آب است و پس از آن نه آلودگی هوایی در کار خواهد بود و نه گرمایش جهانی. با این حال با در نظر گرفتن حجم و تراکم پایین این گاز، چگونگی ذخیره سازی آن همچنان به شکل یک مشکل آزاردهنده پابرجاست. هیدروژن به زودی به تنها ماده یی تبدیل خواهد شد که در میان هزاران ماده دیگر، جایگزین اقتصاد نفتی کنونی خواهد شد.


• آزمایشگاه های فردی


آزمایشگاه های بسیار کوچك نصب شده در ریز رایانه های موجود در وسایل ارتباطی ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده که رایانه های فوق پیشرفته‌ای در حد یک موبایل های امروزی و حتی کوچکتر می توانند علایم حیاتی و آزمایشات و تصویر برداری های مورد نیاز از بدن شما و اعضا خانواده را تهیه و اطلاعات و تصاویر حاصل را با سرعت نور به پزشکتان ارسال نماید.


• زبان بین المللی قابل درک برای همه ملل و قابل فهم بودن زبان تمامی دستگاه ها برای افراد


یکی از مشکلات ارتباط بین انسان‌ها تنوع زبان‌ها و عدم امکان اموزش آن به همه است. در ۵۰ سال آینده‌ی فناوری ،صحبت و ترجمه همزمان اکثر زبان ها با سرعت بسیار بالا برای ایجاد ارتباط کلامی، نوشتاری و تصویری انسان‌ها ایجاد خواهد شد.


• تغییر سبک زندگی


با توجه به افزایش اطلاعات انسان از تاثیرات سبک زندگی در سلامت در ۱۰۰ سال آینده بشر تلاش خواهد نمود طبیعی تر زندگی کند و ضمن اینکه از زندگی لذت بیشتری ببرد ،سلامت جسم و روح را نیز مد نظر داشته باشد. تغییر در تغدیه و بازگشت به غذاهای طبیعی‌تر، ورزش، تحرک و تنوع در سیسنم کار و زندگی به جای سکون و یکتواختی و زندانی شدن در آپارتمان‌ها و تبدیل محل زندگی و کار به محیطی طبیعی تر از روند‌های این دوران خواهد بود.


• تسلط بر محیط و كاهش تاثیر پذیری


از مصادیق دیگر تكنولوژی و تغییر بینش و دانش می‌توان، احاطه بر محیط و كاهش تاثیر پذیری را عنوان كرد. به این ترتیب انسان‌ها می‌توانند بر احساس شادی و غم و دیگر احساسات كه در اثر محیط اطراف حاصل می‌گردد تسلط داشته و اختیاردار تغییرات حسی، علوم حضوری هوش و خلاقیت باشند. پیش بینی شده است در آینده‌ی نه‌چندان دور امكان پاك كردن حافظه و خاطرات آزار دهنده و بار‌گذاری خاطرات شادی بخش به وجود خواهد آمد.


به بیانی دیگر فناوری اطلاعات و ارتباطات در ۵۰ سال آینده خود به تنهایی به عنوان یك فناوری منحصر به فرد مطرح نخواهد بود، بلكه كاربردهای آن به ویژه در همگرایی با دیگر فناوری‎ها نظیر بیوتكنولو‍ژی و نانوتكنولوژی اهمیت خواهد یافت.

ممكن است چنین تصویری از ۵۰ سال آینده در حال حاضر تا حدودی تخیلی به نظر برسد و حتا گویندگان چنین مباحثی را نیز به خیال بافی محكوم كنند، اما پیشرفت‎هایی كه به تازگی در زمینه شناسایی امكان ارتباط میان ذهن انسان و رایانه رخ داده است، یك واقعیت را به اثبات رسانده است و آن این كه پیام‎های ایجاد شده در ذهن و اندیشه انسان قابلیت پیمودن مسافت‎هایی به مراتب طولانی‎تر از ابعاد فیزیكی بدن را دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 29 تیر 1390
توحید ابراهیمی
شنبه 31 شهریور 1397 02:47 ب.ظ

Superb information. Cheers!
drugstore online canada drugstore online shopping pharmacy near me canadian rx drugstore online shopping canadian pharmacies drugs for sale in canada canadian pharmacies-24h canada pharmacies account canadian pharmacys
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:19 ق.ظ

You suggested this very well!
cialis for daily use cialis herbs brand cialis generic cialis coupons american pharmacy cialis prescription doctor cialis cialis 05 cialis kamagra levitra cialis free trial where to buy cialis in ontario
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:27 ب.ظ

Great posts. Many thanks.
canada medication pharmacy online pharmacy canada canadian pharmacies that ship to us trusted pharmacy canada scam trust pharmacy of canada canada online pharmacy canada rx discount canadian pharmacies drugstore online shopping reviews canadian pharmacy king
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:40 ق.ظ

Excellent stuff. Thank you!
buying viagra online from canada how do i get viagra online viagra online without where do you buy viagra sildenafil buy online cheap viagra with prescription purchase viagra online uk viagra online canada best place to buy viagra online viagra uk online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:10 ب.ظ

With thanks! Terrific information.
cialis side effects cialis 200 dollar savings card tadalafil precios de cialis generico we recommend cialis best buy cialis mit grapefruitsaft generic cialis 20mg uk prezzo cialis a buon mercato best generic drugs cialis cialis diario compra
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:37 ق.ظ

Really loads of amazing information!
achat cialis en itali prices on cialis 10 mg the best site cialis tablets cialis 5 effetti collaterali cialis italia gratis legalidad de comprar cialis cialis prezzo in linea basso cialis herbs cialis arginine interactio buy cheap cialis in uk
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:49 ق.ظ

Thanks, Helpful stuff.
cialis et insomni cialis patentablauf in deutschland where do you buy cialis low cost cialis 20mg dose size of cialis online cialis how do cialis pills work acheter cialis kamagra cialis rckenschmerzen cialis generique
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:43 ق.ظ

Useful info. Kudos!
viagra viagra buy viagra how do you buy viagra how to get viagra online buy viagra walgreens buy levitra viagra viagra pharmacy online viagra buy viagra where can i order viagra safe buy viagra online where i can buy viagra buy viagra uk online
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:48 ق.ظ

You have made the point.
cialis for sale south africa venta cialis en espaa only now cialis 20 mg cialis 5 mg schweiz generic cialis 20mg uk discount cialis cialis canada cialis billig cialis dosage cialis for bph
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:03 ق.ظ

You actually expressed that really well!
cialis generisches kanada cialis coupons precios cialis peru cialis professional yohimbe miglior cialis generico cialis tadalafil prices for cialis 50mg only best offers 100mg cialis cialis daily cialis uk
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:23 ب.ظ

Superb advice. Thanks.
dosagem ideal cialis generic low dose cialis 5 mg cialis coupon printable cialis generico in farmacia cialis price thailand order generic cialis online generic cialis at the pharmacy prices on cialis 10 mg generic cialis pill online cialis 20mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:27 ق.ظ

Appreciate it! Ample write ups.

buying viagra online uk viagra cheap no prescription buy viagra 100mg where to purchase viagra online buy generic viagra without prescription online pharmacy sildenafil buy viagra for women where can i buy real viagra how to get viagra cheap where can i buy the cheapest viagra
جمعه 17 فروردین 1397 06:16 ب.ظ

Cheers. Numerous tips!

cialis 05 click now buy cialis brand fast cialis online how to purchase cialis on line acheter cialis kamagra cialis 100mg suppliers buying cialis in colombia cialis rezeptfrei sterreich prix cialis once a da how does cialis work
جمعه 3 فروردین 1397 02:00 ب.ظ

With thanks. Terrific stuff.
cialis 5 effetti collaterali cialis patent expiration female cialis no prescription deutschland cialis online cialis 100mg suppliers enter site natural cialis cialis cipla best buy i recommend cialis generico cialis uk achat cialis en itali
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:11 ب.ظ

Thanks a lot! Useful information.
recommended site cialis kanada cialis daily dose generic cialis flussig legalidad de comprar cialis the best choice cialis woman cialis wir preise cialis lowest price female cialis no prescription order generic cialis online cialis tablets
جمعه 17 آذر 1396 08:17 ب.ظ
Your mode of explaining all in this paragraph is genuinely
nice, all can simply be aware of it, Thanks a lot.
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:06 ب.ظ
این یک مقاله شگفت انگیز در حمایت از همه افراد آنلاین است. من مطمئن هستم که از آن بهره مند خواهم شد.
دوشنبه 20 شهریور 1396 03:25 ب.ظ
من واقعا موضوع / طراحی وبلاگ شما را دوست دارم. آیا شما تا به حال هر گونه مسائل سازگاری مرورگر را اجرا کرده اید؟
تعدادی از مخاطبان وبلاگ من در مورد وبلاگ من کار نمی کند شکایت کرد
به درستی در Explorer، اما به نظر می رسد در Chrome عالی است.
آیا شما پیشنهاداتی برای کمک به حل این مشکل دارید؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:11 ب.ظ
Hmm به نظر می رسد مانند سایت شما اولین نظر من بود (آن بود
بسیار طولانی است) بنابراین حدس می زنم که من آنچه را که من ارائه می دهم خلاصه می کنم و کاملا بلافاصله از وبلاگ شما لذت می برم.
من هم یک نویسنده وبلاگ نویس مشتاق هستم اما هنوز به همه چیز جدید هستم.

آیا شما برای پیشگامان وبلاگ نویس پیشنهاداتی دارید؟
من قطعا از آن قدردانی میکنم
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:19 ب.ظ
سبک شما واقعا منحصر به فرد است در مقایسه با دیگر افراد من چیزهای خوانده شده را از.
با تشکر از شما برای ارسال زمانی که شما فرصت، حدس بزن من فقط نشانه این صفحه.
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:16 ق.ظ
من بسیار خوشحالم که این وب سایت را پیدا کردم
من باید از وقت شما برای خواندن فوق العاده ویژه تشکر کنم
من قطعا از هر بیتی از آن لذت می برم و شما را برای نجات اطلاعات جدید در وب سایت خود ذخیره کرده ام.
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:43 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like
to shoot you an email. I've got some recommendations
for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:03 ب.ظ
بی تردید آنچه را که اظهار داشتید را در نظر بگیرید. مورد علاقه شما
به نظر می رسد دلیل آن در وب ساده ترین چیز است که باید درک شود.
من به شما می گویم، من قطعا خجالت می کشم حتی وقتی که دیگران فکر می کنند در مورد نگرانی هایی که فقط در مورد آنها نمی دانند.

شما موفق به ضربه ناخن به بالا و همچنین تعریف شده است
کل چیز بدون عوارض جانبی، دیگر
مردم می توانند سیگنال بگیرند احتمالا دوباره به دست آوردن بیشتر خواهد بود.

با تشکر
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:02 ب.ظ
Hello to every body, it's my first go to see of this weblog; this website carries remarkable and really fine data in favor of readers.
یکشنبه 4 تیر 1396 11:20 ب.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب ابتدا آیا نه
نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه
تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و یک خواهد را خوب به پر کسانی
که شکاف. که شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا بود تحت تاثیر قرار داد.
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:20 ب.ظ
This article is in fact a good one it assists new
internet viewers, who are wishing for blogging.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:42 ق.ظ
My partner and I stumbled over here different website and
thought I might check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to looking at your web page yet again.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 07:32 ب.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your site offered us with helpful info to work on. You have done a formidable activity and our entire
group will be grateful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر